O HAENYEO


KAMIEŃ, WIATR, KOBIETA

CZYLI WSTĘP DO WYSPY JEJU

Jeju-do 제주도 (wyspa Jeju), nazywana też Hawajami Korei Płd., dla mnie będąca wyspą 1001 cudów i miejscem, do którego mogłabym wracać co każde wakacje, jest wyspą od dawien dawna znaną z trzech rzeczy – “kamienia, wiatru i kobiet”. Dlaczego?


MÓW MI HAENYEO

CZYLI HISTORIA “KOBIET MORZA”, CZĘŚĆ PIERWSZA

Ciężko się nie domyślić, chociażby po samej głównej stronie bloga, że jestem zafascynowana “kobietami morza” – haenyeo (wstęp o haenyeo znajdziesz w poście “Wiatr, kamień, kobieta”). W dzisiejszym bazgroleniu opowiem Wam więcej o tych tajemniczych bohaterkach.  


PIERWSZE KOREAŃSKIE EKO-FEMINISTKI – HAENYEO

CZYLI HISTORIA “KOBIET MORZA”, CZĘŚĆ DRUGA

W dzisiejszym bazgroleniu kontynuuję o koreańskich dwunożnych syrenach – haenyeo. Tym razem spróbuję Wam przybliżyć pojęcie eko-feminizmu, o którym wspomniałam w pierwszym artykule o haenyeo. Od razu mówię, że jest to trudne i złożone zagadnienie i tutaj skupię się na odniesieniu go wyłącznie do “kobiet morza”. 


STRÓJ HAENYEO

Z TOPLESS SYRENY W „PRO-NURKA” 

Kobiety morza – haenyeo nawet w dwudziestym pierwszym wieku wydają się być nieco do tyłu z czasem. Może i w strojach do nurkowania, za to w mogących się wydawać mało profesjonalnymi goglach, bez butli tlenowych – wiele im tak naprawdę brakuję do dobrze zaopatrzonych nurków. Jednak dawne kobiety morza miały dużo bardziej ekstremalne ubiory. Dzisiaj napiszę, jak na przestrzeni wieków ewoluował strój haenyeo . 


POWSTANIE KOBIET MORZA PODCZAS OKUPACJI JAPOŃSKIEJ 

CZYLI HAENYEO NIE TYLKO JAKO SYRENA, ALE I KOBIETA WALCZĄCA

Wiecie, że jestem zafascynowana haenyeo – nie da się tego ukryć. Kolejny powód, dla którego tak jest, opiszę w dzisiejszym bazgroleniu. Tym razem całkiem na poważnie.

„Najodważniejsze, bo najwięcej im odebrano…”

Okupacja japońska trwała w Korei od 1910 do 1945 roku…


10 FAKTÓW O KOREAŃSKICH SYRENACH, KOBIETACH MORZA – HAENYEO

Jeżeli przeczytaliście moje poprzednie artykuły o haenyeo lub czytaliście moją książkę, to pewnie kilka z poniższych faktów będzie Wam już znanych, ale pomyślałam, że jeszcze raz podkreślę, dlaczego uważam, że haenyeo to cudowny zawód.  

OSTATNIE WPISY

10 faktów o koreańskich syrenach, kobietach morza – haenyeo

Jeżeli przeczytaliście moje poprzednie artykuły o haenyeo lub czytaliście moją książkę, to pewnie kilka z poniższych faktów będzie Wam już znanych, ale pomyślałam, że jeszcze raz podkreślę, dlaczego uważam, że haenyeo to cudowny zawód.   1. Haenyeo potrafią zanurkować do 20 metrów i wytrzymać pod wodą do 3 minut bez butli tlenowych i specjalistycznego sprzętu do nurkowania. Najmocniejsze na początek. Coś, co wywołuje spontaniczne „łał”, otwiera nam […]

Wczytywanie…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.